Fıstık Ezmesi Kolesterole Zararlı mı?

Fıstık Ezmesi Kolesterole Zararlı mı

Fıstık Ezmesi Kolesterole Zararlı mı?

Et proteinine alternatif olarak gösterilen fıstık ezmesi, 1890 yılında yer fıstığından üretilmeye başlanmıştır. Yemeklere, tatlılara ve atıştırmalıklara besin açısından zengin bir katkı sağlayan fıstık ezmesi, ortalama iki çorba kaşığı miktarında yedi gram kadar protein içermektedir. Vücut, kas dokusunu onarmak ve oluşturmak için proteinlerin içerisinde bulunan amino asitleri kullanmaktadır. Fıstık ezmesi gibi protein açısından zengin olan besinler ise kas dokusunun oluşmasına yardımcı olmalarının yanı sıra uzun süre tok hissedilmesini de sağlamaktadır.

Fıstık Ezmesi Kolesterole Zararlı mı
Fıstık Ezmesi Kolesterole Zararlı mı

Fıstık Ezmesi Ve Kolesterol İlişkisi

Pynut fıstık ezmesi içerisinde bulunan tekli ve doymamış yağlar, kan dolaşımında bulunan zararlı kolesterol miktarını düşürmekte ve kalp hastalığı riskini de azaltmaktadır. Ayrıca tip 2 diyabetin önlenmesini de yine fıstık ezmesi tüketimi sağlamaktadır. Fıstık ezmesi ile ilgili olarak en merak edilen konulardan biri fıstık ezmesi kolesterole zararlı mı? Şeklindedir. Ancak fıstık ezmesi içeriğinde bulunan tekli ve çoklu yağlar sayesinde, kolesterole zararlı olmadığı gibi kan dolaşımında mevcut bulunan zararlı kolesterol miktarını da düşürmektedir. Bu doğrultuda fıstık ezmesi, kolesterol açısından son derece sağlıklı ve tüketilmesi tavsiye edilen bir besindir.

  Fıstık Ezmesinin Faydaları

Fıstık ezmesi, lezzetli bir besin olduğu kadar vücut için hayati öneme sahip olan besin maddelerini de içeriğinde barındırmaktadır. Zengin protein kaynağı olan Pynut fıstık ezmesi, içeriğinde bulunan yağlar sayesinde ise kolesterol seviyesini düşürücü özelliğe sahiptir. Ayrıca fıstık ezmesi, kanser, diyabet, dejeneratif sinir hastalıkları, kalp hastalıkları ve Alzheimer hastalığının kontrolünde antioksidan etkisi sayesinde son dönemlerde tüketilme sıklığı artmaktadır. Tam bir vitamin deposu olan fıstık ezmesi, sahip olduğu A, C ve E vitaminleri sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler açısından da tüketilmesi gereken bir besin maddesidir. İyi bir magnezyum kaynağı olan fıstık ezmesi, kan şekeri seviyeleri ile kan basıncının da düzenlenmesine de yardımcı olmaktadır. Fıstık ezmesi, diyet lifinde yüksek olması sayesinde ise kabızlık, çeşitli kalp rahatsızlıkları, kolesterol ve şeker hastalıkları gibi pek çok soruna karşılık fayda sağlamaktadır. Fıstık ezmesi diyette içerdiği protein sayesinde en çok tercih ettiği ürünler arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iç mimarlık boya böcek ilaçlama ankara asfalt firmaları iso 9001 belgesi ankara boşanma avukatı Land Rover Yedek Parça bahçe sulama sistemleri benim hocam kurs ankara elektrikçi